Wiedza

Okna przesuwne – patio PSK vs patio HST

Czym różnią się te systemy: patio PSK i HST – to pytanie często jest zadawane przy okazji decyzji o wyborze drzwi balkonowych. Oba systemy są przesuwne, dzięki czemu skrzydło może mieć znacznie większą szerokość niż drzwi balkonowe rozwierne.

Patio PSK (uchylno-przesuwne): skrzydła są w jednej linii. Skrzydło czynne najpierw odchylamy górą, a później, ze pomocą klamki, odchylamy dół i przesuwamy w stronę skrzydła biernego. Patio PSK prowadnice ma przykręcone do górnego i dolnego ramiaka ościeżnicy od czoła, dlatego nie możliwości zastosowania niskiego progu. Ograniczenia wymiarów dla patia 2-skrzydłowego: 3200 x 2500 mm (PCV), 4000 x 2500 (drewno). Głębokość ościeżnicy jest taka sama, jak przy oknach rozwiernych.

Patio HST (podnoszono-przesuwne): skrzydła są przestawione względem siebie. Klamka podnosi skrzydło czynne na wózkach i możne je przesunąć w stronę skrzydła biernego. Patio HST często nazywa się „niskoprogowym”, ponieważ cały próg można schować w posadzce. Jest to wygodne rozwiązanie i bardzo eleganckie. Przewagą HST jest możliwość uzyskania większych gabarytów. Maksymalny wymiar dla patia 2-skrzydłowego to: 4500 x 2500 mm (PCV), 6500 x 2700 (drewno).

patio_drewniane_hs

patio_pcv_psk

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY

Zapraszamy do lektury - w razie dodatkowych pytań, zachęcamy do kontaktu!.

Co to są szprosy?

Co to są szprosy?

Szprosy są to ramki dzielące szybę na mniejsze kwatery. Szprosy dzielą się na międzyszybowe i naklejane na szybę. Najczęściej występują w rozmiarach: 8, 18, 25, 45 mm.

Kiedy zdejmować folię ochronną z okien PVC?

Kiedy zdejmować folię ochronną z okien PVC?

Najlepiej – przy montażu. Jeśli okna są montowane na budowie, to można zostawić folie dla ochrony, ale nie dłużej niż 2-3 miesiące.

Zalety okien drewnianych

Zalety okien drewnianych

Podobnie, jak okna PVC, okna drewniane jednoramowe są konstrukcją nowoczesną, wyposażoną w co najmniej 1 uszczelkę, okucia obwiedniowe i szyby zespolone, dlatego charakteryzują się:

Nazewnictwo okien plastikowych

Powszechnie używany w Polsce skrót PCV jest niepoprawny. Właściwy skrót dla okien plastikowych to PVC (poly vinyl chloride). Spolszczona nazwa PVC powinna zatem brzmieć: PCW - od „polichlorka winylu”.