Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Wiedza_Db has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/martino77/winglob/library/db/wiedza.db.class.php on line 3
Co to są szprosy?

Wiedza

Co to są szprosy?

Szprosy są to ramki dzielące szybę na mniejsze kwatery. Szprosy dzielą się na międzyszybowe i naklejane na szybę. Najczęściej występują w rozmiarach: 8, 18, 25, 45 mm.

W dawnych czasach szyby miały grubość 3 mm i łatwo się tłukły. Szprosy miały za zadanie wzmocnić okno, dzieląc powierzchnię skrzydła na kilka mniejszych szybek. Dzisiaj szprosy odgrywają rolę estetyczną, zmieniają charakter okna.

szprosy

Rys. Od lewej: szpros wiedeński, złoty międzyszybowy 8mm, brązowy 18mm, brązowy 25mm.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY

Zapraszamy do lektury - w razie dodatkowych pytań, zachęcamy do kontaktu!.

Zalety okien PVC

Kupując okna PVC dobrze wiedzieć jakie są ich główne zalety oraz w jakim zastosowaniu sprawdzą się najlepiej.

Kiedy zdejmować folię ochronną z okien PVC?

Kiedy zdejmować folię ochronną z okien PVC?

Najlepiej – przy montażu. Jeśli okna są montowane na budowie, to można zostawić folie dla ochrony, ale nie dłużej niż 2-3 miesiące.

Zalety okien drewnianych

Zalety okien drewnianych

Podobnie, jak okna PVC, okna drewniane jednoramowe są konstrukcją nowoczesną, wyposażoną w co najmniej 1 uszczelkę, okucia obwiedniowe i szyby zespolone, dlatego charakteryzują się:

Okna przesuwne – patio PSK vs patio HST

Okna przesuwne – patio PSK vs patio HST

Czym różnią się te systemy: patio PSK i HST – to pytanie często jest zadawane przy okazji decyzji o wyborze drzwi balkonowych. Oba systemy są przesuwne, dzięki czemu skrzydło może mieć znacznie większą szerokość niż drzwi balkonowe rozwierne.